Haberler / Kars

750 Milyonluk yol!

24.09.2020

Sarıkamış-Horasan arasından yapımı devam eden ve 750 milyon liraya mal olacak bölünmüş yol çalışmaları devam ediyor.

Yaklaşık 46 kilometre uzunluğunda olan ve 5 viyadüğün yer alacağı ve tamamlandığında vatandaşları rahatlatması beklenen Sarıkamış-Horasan karayolu yapım çalışmaları sürüyor. 65. Hükümette Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan Ahmet Arslan, Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Sarıkamış Kaymakamı Recep Koşal ve beraberlerindeki heyet devam eden Sarıkamış-Horasan Karayolu'nda bir takım incelemelerde bulundular.

"Uluslararası standartta bir yol"

750 milyon liraya mal olacak olan Sarıkamış-Horasan Karayolu'nda çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü belirten AK Parti Kars Milletvekili ve Tarım Orman Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, "Şu anda uzunluğu yaklaşık 46 kilometre olan 23 kilometresi Erzurum il sınırları içerisinde, 23 kilometresi de Kars il sınırları içerisinde olan yol çalışmalarını 2 Karayolları Bölge Müdürlüğü ortaklaşa yürütüyor. Yaklaşık maliyeti 750 milyon lira olan ve içerisinde 5 tane toplam uzunluğu bin 780 metre olan viyadüğün bulunduğu ve en yüksek viyadüğün yaklaşık 120 metre olduğu devasa, çift şeritli, çağın gereğine uygun ve BSK dedikleri kaliteli mükemmel bir yol yapılıyor. 34 kilometresi bu yıl kullanıma açılacak. Hani insanlar çok şikayet ediyordu. Handere eski yoldan kışın sıkıntılar çekilecek. Yüksek tonajlı araçlar geçmiyor. Bu sıkıntı tamamlanıyor. Ve insanımız uluslararası standartta bir yol ağına kavuşuyor" dedi.

"750 milyon liralık büyük proje!"

Sarıkamış-Horasan Karayolu'nun yapımının bir çok noktada devam ettiğini vurgulayan 65. Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, "Sarıkamış'ı Horasan'a bağlayacak olan Karakurt-Horasan yolunda incelemelerde bulunduk. Bu yol toplamda 50 kilometreydi. Ancak bölünmüş yol olduktan sonra 4 kilometre de kısalıyor. 46 kilometrelik bir bölünmüş yol, BSK yol haline geliyor ki, bu yol üzerinde 5 tane viyadük var. 1 tane bulunduğumuz 513 metrelik Karakurt Viyadüğü olmak üzere bir de 575 metrelik Taşlı Güney 2 Viyadüğü var. Bu toplam 5 viyadükle birlikte standardı çok yüksek bir yol haline geliyor. İnşallah Kasım ayının 2'inci yarısında trafiği buradan vereceğiz. 750 milyon, 46 kilometrelik bir güzergahtan bahsediyoruz. Hem rakam olarak çok ciddi bir rakam, hem içerdiği viyadükler ve teknik özellikleri nedeniyle büyük bir proje, Türkiye bu tür projeleri, 10-15 yılda yapamıyorken, şimdi 2-3 yılda yapabilir hale geldi. Hamd olsun, şükür olsun diyoruz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah, nu tip projeleri yine yapmaya hep beraber devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Sarıkamış Horasan arasında yapımı devam eden karayolu tamamlandığında Karslıların yol sorunu sona ermiş olacak. Teknik özelliklerinden dolayı büyük bir proje olan Karakurt-Horasan yolu Karakurt Barajı'nın da su tutmasıyla güzergahı kullanan vatandaşlara adeta mavi yoluculukta sunmuş olacak.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş